ointernete.sk - internet správy

Intel demonštroval prelomový 22nm procesor

Peter Gasper, pred 6 rokmi
Intel demonštroval prelomový 22nm procesor

Spoločnosť Intel dnes demonštrovala prvý mikroprocesor na 22 nanometrovej architektúre s kódovým označením "Ivy Bridge", pracujúci v notebooku, serveri a stolnom počítači. Technológia by mala byť pripravená do výroby koncom roka.

Nová technológia predstavuje významný prelom vo vývoji tranzistora, mikroskopického stavebného kameňa modernej elektroniky. Prvýkrát od vynálezu kremíkového tranzistora viac ako 50 rokov dozadu bude do výroby vypustený nový tranzistor postavený na trojdimenzionálnej štruktúre. Intel predstavil revolučný 3-D tranzistorový design nazvaný Tri-Gate, prvý raz opísaný v roku 2002, vo výrobe čipu postavenom na 22 nanometrovej architektúre, oproti súčasnej 32 nm architektúre.

Trojdimenzionálne tranzistory predstavujú zásadný odklon od pôvodnej rovinnej tranzistorovej štruktúry, ktorú využívajú všetky počítače, mobilné zariadenia či spotrebná elektronika v súčasnosti.

Ako sa vyjadril prezident spoločnosti Intel Paul Otellini, vedci a inžinieri Intelu znovu objavili tranzistor, tentoraz využívajúc tretí rozmer, aby tak prelomili hranice možností v minimalizácií zariadení. Ako ďalej uviedol, vývoj podnieti vznik novej generácie zariadení a mení hranice Moorovho zákona.

Moorov zákon je predpoveďou tempa rozvoja kremíkových technológií, ktorý uvádza že sa približne každé dva roky hustota použitých tranzistorov zdvojnásobí, pri zvýšenej funkčnosti, výkonnosti, a zníženej cene. Tento zákon sa stal základným obchodným modelom pre polovodičový priemysel na viac ako 40 rokov.

Úspora energia a zvýšenie výkonu

S novou technológiou sa výrazne zníži napätie či únik, pri veľkom náraste výkonu a energetickej efektívnosti v porovnaní so súčasným typom tranzistorov. Tiež poskytuje možnosť zvoliť si typ použitých tranzistorov podľa potreby aplikácie, od menej výkonných s malou spotrebou elektrickej energie až po vysokovýkonné.

Video popisujúce novú technológiu

[via Intel Newsroom]

SLEDUJTE NÁS AJ MIMO WEBU

TÉMY

NAJLEPŠIE WEBSTRÁNKY

Všetky webstránky

NAJLEPŠIE FIRMY

Všetky firmy

VIAC ČLÁNKOV

SOCIÁLNE SIETE

Všetky články SOCIÁLNE SIETE

VIDEO

Všetky články VIDEO

MOBILNÉ ZARIADENIA

Všetky články MOBILNÉ ZARIADENIA

WEB & DESIGN

Všetky články WEB & DESIGN

BEZPEČNOSŤ

Všetky články BEZPEČNOSŤ

STARTUPY

Všetky články STARTUPY

TÉMY

VIAC TÉM

Amazonbanská bystricaBitcoinBliss ControlBufferCammsterCenzúraChromeClipboardCoffee & PowerCooltúracrowdfundingdesigndoménaE-mailELETFlickrFoursquareGarageGoaccessGoogle Consumer SurveysGPSHardwareHitHitHolúbokIndieGoGoinfografikaIntelInzerátiOSiPhoneKickStarterKnihyLinkedInMalwareMapyMarketingMarmeládaMicroryzaMojevideo.skMouse without BordersMozillaNaj.skointernetePC MonitorPHPPidginPinterestPokecproduktivitaPropagandaRecenziaresearchRuby on railsSecond LifeSkypeSmall DemonsSOPAŠtartovaťStravaSúkromieTimeTableTo-doTumblrvideonávodviralVisuallywebcamWebRTCWebsupportwebtlakWhatFontisWhiteOut.ioWindowsXMPPZoznam