Bezpečnosť

Podvodná Facebook aplikácia infikovala 5 miliónov užívateľov za 48 hodín

V posledných dňoch užívatelia sociálnej siete Facebook dostávajú podvodné správy pochádzajúce od ich legitímnych priateľov, pričom sa nejedná o bežný spam, ale reálnu bezpečnostnú hrozbu.

Podvodná aplikácia označuje ľudí na fotografiách a k správe pridá odkaz na externú stránku spolu s otázkou navádzajúcou užívateľa na kliknutie. Od užívateľov sa pokúša získať osobné informácie, s údajmi sa následne môže ďalej šíriť zdieľaním odkazu s priateľmi obete.

James Raid, hlava tímu zaoberajúceho sa bezpečnosťou v spoločnosti Webroot software Inc., uvádza, že podvodná aplikácia za prvých 48 hodín infikovala minimálne 5 miliónov užívateľov, pričom v dobe uverejnenia článku sa odhady pohybujú na úrovni až 13 miliónov infikovaných užívateľov.

Hlavným dôvodom šírenia aplikácie je popularita odkazu a dôverčivosť ľudí, ktorí odkazy uverejnené priateľmi automaticky otvárajú bez akéhokoľvek overenia. Ako uvádzajú viacerí bezpečnostní experti, za posledné mesiace monitorujú zvýšenú aktivitu podvodných aplikácií na sociálnych sieťach. Jedná sa o odkazy na obrázky či ďalšie stránky, ktoré sa následne užívateľa snažia kompromitovať.

Podvody sa rozšírili s nedávnymi katastrofami ako tsunami, či zemetrasenia v Japonsku, kedy niektoré varianty podvodných stránok vyzývajú na solidárnosť s obeťami, a žiadajú návštevníka stránky o finančný príspevok obetiam katastrofy.

Ako sa podvodným aplikáciám brániť?

Jednou z možností ako aplikácií zabrániť aktivovať sa, je zmeniť nastavenia súkromia stránky Facebook. Pre množstvo ľudí môže ísť o dosť nepraktické riešenie, vzhľadom na to, že im nebude umožnené hrať sa hry a využívať niektoré aplikácie, ktoré im táto platforma poskytuje.

Ako to urobiť:

  • Kliknúť na záložku Účet
  • Vybrať záložku Nastavenie súkromia
  • Zísť dole na záložku Aplikácie a webové stránky
  • Kliknúť v strede okna na možnosť Vypnúť všetky platformové aplikácie.
  • V otvorenom okne môžete následne vybrať ktoré aplikácie chcete zablokovať, taktiež sa tam nachádza možnosť vybrať všetko.

Ak ste vybrali všetky, znamená to, že odteraz máte aplikácie zablokované a v prípade použitia je nutné potvrdiť ich odblokovanie. Môžete však naďalej prijímať či posielať poštu, prípadne zdieľať obrázky, hudbu či video.

[via itbusiness.ca]