ointernete.sk - internet správy

Podvodná Facebook aplikácia infikovala 5 miliónov užívateľov za 48 hodín

Peter Gasper, pred 7 rokmi
Podvodná Facebook aplikácia infikovala 5 miliónov užívateľov za 48 hodín

V posledných dňoch užívatelia sociálnej siete Facebook dostávajú podvodné správy pochádzajúce od ich legitímnych priateľov, pričom sa nejedná o bežný spam, ale reálnu bezpečnostnú hrozbu.

Podvodná aplikácia označuje ľudí na fotografiách a k správe pridá odkaz na externú stránku spolu s otázkou navádzajúcou užívateľa na kliknutie. Od užívateľov sa pokúša získať osobné informácie, s údajmi sa následne môže ďalej šíriť zdieľaním odkazu s priateľmi obete.

James Raid, hlava tímu zaoberajúceho sa bezpečnosťou v spoločnosti Webroot software Inc., uvádza, že podvodná aplikácia za prvých 48 hodín infikovala minimálne 5 miliónov užívateľov, pričom v dobe uverejnenia článku sa odhady pohybujú na úrovni až 13 miliónov infikovaných užívateľov.

Hlavným dôvodom šírenia aplikácie je popularita odkazu a dôverčivosť ľudí, ktorí odkazy uverejnené priateľmi automaticky otvárajú bez akéhokoľvek overenia. Ako uvádzajú viacerí bezpečnostní experti, za posledné mesiace monitorujú zvýšenú aktivitu podvodných aplikácií na sociálnych sieťach. Jedná sa o odkazy na obrázky či ďalšie stránky, ktoré sa následne užívateľa snažia kompromitovať.

Podvody sa rozšírili s nedávnymi katastrofami ako tsunami, či zemetrasenia v Japonsku, kedy niektoré varianty podvodných stránok vyzývajú na solidárnosť s obeťami, a žiadajú návštevníka stránky o finančný príspevok obetiam katastrofy.

Ako sa podvodným aplikáciám brániť?

Jednou z možností ako aplikácií zabrániť aktivovať sa, je zmeniť nastavenia súkromia stránky Facebook. Pre množstvo ľudí môže ísť o dosť nepraktické riešenie, vzhľadom na to, že im nebude umožnené hrať sa hry a využívať niektoré aplikácie, ktoré im táto platforma poskytuje.

Ako to urobiť:

  • Kliknúť na záložku Účet
  • Vybrať záložku Nastavenie súkromia
  • Zísť dole na záložku Aplikácie a webové stránky
  • Kliknúť v strede okna na možnosť Vypnúť všetky platformové aplikácie.
  • V otvorenom okne môžete následne vybrať ktoré aplikácie chcete zablokovať, taktiež sa tam nachádza možnosť vybrať všetko.

Ak ste vybrali všetky, znamená to, že odteraz máte aplikácie zablokované a v prípade použitia je nutné potvrdiť ich odblokovanie. Môžete však naďalej prijímať či posielať poštu, prípadne zdieľať obrázky, hudbu či video.

[via itbusiness.ca]

SLEDUJTE NÁS AJ MIMO WEBU

TÉMY

NAJLEPŠIE WEBSTRÁNKY

Všetky webstránky

NAJLEPŠIE FIRMY

Všetky firmy

VIAC ČLÁNKOV

SOCIÁLNE SIETE

Všetky články SOCIÁLNE SIETE

VIDEO

Všetky články VIDEO

MOBILNÉ ZARIADENIA

Všetky články MOBILNÉ ZARIADENIA

WEB & DESIGN

Všetky články WEB & DESIGN

BEZPEČNOSŤ

Všetky články BEZPEČNOSŤ

STARTUPY

Všetky články STARTUPY

TÉMY

VIAC TÉM

Amazonbanská bystricaBitcoinBliss ControlBufferCammsterCenzúraChromeClipboardCoffee & PowerCooltúracrowdfundingdesigndoménaE-mailELETFlickrFoursquareGarageGoaccessGoogle Consumer SurveysGPSHardwareHitHitHolúbokIndieGoGoinfografikaIntelInzerátiOSiPhoneKickStarterKnihyLinkedInMalwareMapyMarketingMarmeládaMicroryzaMojevideo.skMouse without BordersMozillaNaj.skointernetePC MonitorPHPPidginPinterestPokecproduktivitaPropagandaRecenziaresearchRuby on railsSecond LifeSkypeSmall DemonsSOPAŠtartovaťStravaSúkromieTimeTableTo-doTumblrvideonávodviralVisuallywebcamWebRTCWebsupportwebtlakWhatFontisWhiteOut.ioWindowsXMPPZoznam