Startupy

Ako sa zákonne vyhnúť cenzúre internetových komentárov?

Systému tečie do topánok a tak v českom protektoráte zavádza udeľovanie pokút prevádzkovateľom spravodajských portálov, ktorí nedostatočne cenzurujú kontrolujú komentáre pod článkami. A jednu z prvých umlčovačiek pokút schytal… malá chvíľka napätia… portál Parlamentnilisty.cz.

Kto/čo je prortál Parlamentnilisty.cz?

Parlamentní listy ku dnešnému dňu poskytujú vyváženú informáciu zo širokého názorového spektra. Jednoznačne vyváženejšiu ako tupá propaganda, ktorá k nám zaznieva z verejno-právnej ČT alebo portálov hlavného prúdu typu "iDES".

Informácie takého druhu správcovia vazalského územia nepotrebujú, a v takomto kontexte aj vnímam pokutu 150 tis. českých korún, ktorú je vzhľadom na rozhodnutie súdu povinný zaplatiť OUR MEDIA a.s., vydavateľ portálu Parlamentnilisty.cz.

Aké technické riešenia sú po ruke?

Časopis hlavného prúdu Týden nás v článku "Fenomén: Bezbřehá svoboda* na internetu končí" informuje o 2 možných riešeniach. Buď komentáre zakázať ako "svetový" Bloomberg a Reuters, alebo ich cenzurovať moderovať ako napríklad na SMEtisku. SMEtiareň zaviedla "moderované" diskusie od januára 2014 a odvolávajú sa na "svetových" NYTimes či BBC 😉

SME.sk zavádza pri malom počte vybraných článkov nový typ moderovanej diskusie. Zverejnené budú len príspevky čitateľov, ktoré skutočne pomáhajú verejnej debate.

A kto určí či príspevok "skutočne pomáha verejnej debate"? No predsa zamestnanci SMEtiarne. Ak budú určovať zle, tak zamestnanci nebudú. Nuž ale dodajme – ich firma, ich pravidlá.

Je aj tretia cesta?

Existuje aj ďalšia cesta? Áno, ešte je ich niekoľko, napr. táto: SMEtiareň a "Pravda" umiestňujú komentáre k článkom na subdoménu, pričom odkaz na ne je vždy za článkom. Navrhujem preto umiestniť diskusiu ku článku na samostatnú doménu z krajiny, v ktorej právnom poli je možné vyjadrovať sa bez "politickej korektnosti" alebo samocenzúry.

Ako najhorúcejší kandidát na čosi podobné mi príde Island. Doména by mohla byt Slobodnadiskuse.is. Prečo Island? Island je krajina, ktorú si Chris Kitze zvolil za "legálny domov" pre jeho Seen.is. Seen.is je sociálna sieť "uznavajúca právo na súkromie":

Here's the new community site we've been building, go check it out, no censorship, hosted in Iceland… SEEN.is

APIčko k prístupom by OUR MEDIA ISLAND ltd. mohla následne poskytnúť aj ďalším vydavateľom túžiacim sa vyhnúť represiám zo strany síl ovládajúcich úrady Českej republiky.

Čo neodporúčam?

Neodporúčam nasadenie riešenia na komentáre typu Disqus. Disqus Inc. leží v právnom poli Spojených štátov. To znamená, že všetky zozbierané dáta idú aj priamo sem. Plus pravdepodobne sa s nimi uskutočňuje ešte nejaký druh dataminingu (napr. sledovanie názorových oponentov).

*Bezbřehá svoboda = sloboda od búdy po vchodové dvere, ďalej reťaz nedočiahne