Webstránky

Google oslavuje 13 rokov, čo dosiahol?

Čím ste sa zaoberali na internete pred trinástimi rokmi? Bol vaším domovským vyhľadávačom AOL, alebo Altavista? Zakladali ste si emailový účet na Yahoo! ? V tom čase sa písal rok 1998 a Sergey Brin spolu s Larry Pageom zakladali spoločnosť Google inc. – od investora, ktorý videl v ich študentskom projekte potenciál, získali 100 000 dolárov. Ich cieľom bolo sprístupniť ľudom používajúcim internet vyhľadávací mechanizmus, sotva však v tej dobe predpokladali tak veľký úspech, aký sa neskôr dostavil.

Sergey Brin a Larry Page sa zoznámili na univerzite Standford v roku 1995. Už v januári 1996 medzi nimi padlo rozhodnutie spustiť vyhľadávací engine s názvom BackRub. Jeho názov a logo v krátkom čase zmenili na Google, čo znamenalo slovnú hračku z matematiky – googol je názov obrovského čísla tvoreného jednotkou so sto nulami, čo je číslo väčšie ako odhadovaný počet atómov v celom dosiaľ známom vesmíre. Názov mal symbolizovať ich snahu o projekt sprístupňujúci nekonečné množstvo internetových zdrojov, čomu sa v súčasnosti naozaj približuje.

Ale poďme pekne poporiadku a pripomeňme si postupne míľniky, ktoré firma Google po trinástich rokoch dosiahla.

1996 – 1997 BackRub

Projekt bol spustený pod názvom BackRub.V  septembri o rok na to projekt premenovali na Google a zaregistrovali doménu s rovnakým názvom.

1998: Prvá domovská stránka

V septembri si zakladatelia zriadili kanceláriu z garáže v meste Menlo Park V Kalifornii. Tiež zamestnali prvého zamestnanca, Craig Silversteina.

Prototyp pôvodnej stránky Google debutoval v novembri roku 1998. Začiatkom tohto roku získali pre projekt financie od prvého investora Andyho Bechtolsheima.

Google v 1998
Google v 1998

1999: Strýko Sam na domovskej stránke

Okrem pridania odkazu Uncle Sam na domovskú stránku sa firma rozrástla a presťahovala do svojho nového sídla v Mountain View. Spoločnosť získala 25 miliónov dolárov ako investíciu spoločností Sequoia Capital a Kleiner Perkins.

Google v 1999
Google v 1999

2000: Google sa stal vyhľadávačom pre Yahoo!

Google sa stal partnerom internetového giganta Yahoo!, tiež pre tlač oznámil prvú miliardu zindexovaných stránok v databáze, čo z neho robilo najväčší vyhľadávač na svete. Google tiež spustil službu AdWords, samoobslužnú reklamnú službu, ktorá ľudom umožňovala vytvárať reklamu na základe kľúčových slov. Objavovala sa vedľa výsledkov vyhľadávania.

Google Yahoo
Google a Yahoo

2001: Vyhľadávanie obrázkov

Možnosť vyhľadávať obrázky bola spustená v júli 2001, databáza obsahovala 250 miliónov odkazov. V tom istom roku Google kúpil spoločnosť Deja Usenet a sprístupnili jej databázu v kategóriách z ktorých sa nakoniec stala služba Google Groups.

Google obrázky
Google obrázky

2002: Vyhľadávacie zariadenie Google

Začiatkom roku 2002 Google uviedol na trh svoj prvý hardware, Google Search Appliance – vyhľadávacie zariadenie určené, po pripojení k počítaču, na pokročilé vyhľadávanie v interných dokumentoch. V máji firma predstavila službu Labs sprístupňujúcu beta verzie programov vyvíjaných v laboratóriách spoločnosti. Neskôr spoločnosť spustila nástroj News, ktorý bol agregátorom mediálnych správ so 4000 zdrojov.

Vyhľadávacie zariadenie Google
Vyhľadávacie zariadenie Google z 2002

2003: AdSense

Google oznámil spustenie celosvetovo najväčšieho programu cielenej reklamy. Neskôr, po akvizícii spoločnosti Applied Semantics bol program nazvaný AdSense. Začiatkom roku 2003 získal taktiež spoločnosť Pyra Labs, tvorcov služby Blogger.

Google AdSense
Google AdSense

2004: Gmail

Na pole emailových poskytovateľov vstúpil Google so službou Gmail prvého apríla 2004. Jednalo sa o beta verziu, služba bola len na pozvánky. V tom istom roku firma vpadla aj medzi konkurenčné prostredie sociálnych sietí, a to so svojou službou Orkut. V auguste firma spustila emisiu kmeňových akcií o množstve 19 605 052 s cenou 85 dolárov za akciu.

Google Gmail
Google Gmail

2005: Google mapy

V Roku 2005 sprístupnil Google svoje interaktívne mapy pre verejnosť, prvý raz boli na iPhone zobraziteľné neskôr, v roku 2007. Tiež bolo na stránke code.google.com sprístupnené API pre jednotlivé služby, spolu s rôznymi zdrojmi pre vývojárov. Spoločnosť získala firmu Urchin, prevádzkujúcu služby pre optimalizáciu obsahu, na ktorých postavila nástroj Google Analytics spustený neskôr v tom istom roku. V júni bola uvedená služba Google Earth, v októbri služba Reader.

Mapy od Google
Mapy od Google

2006: YouTube

Za 1,65 miliardy dolárov spoločnosť prebrala službu na zdieľanie videa – Youtube. Taktiež bol predstavený nástroj Trends, umožňujúci používateľom hodnotiť obľúbené vyhľadávanie za určité časové obdobie. Počas roku je do Gmailu zakomponovaný Gchat, interaktívny chat derivovaný so služby Google Talk. Bol spustený Google Checkout ako alternatíva pre online platby.

Youtube logo
Youtube logo

2007: Android

V novembri bola predstavená otvorená platforma pre mobilné zariadenia – Android.

Google Android
Google Android

2008: Google Chrome

V septembri je predstavený Google Chrome, internetový prehliadač s otvoreným zdrojovým kódom. Na vývoji sa podieľajú programátori z celého sveta prostredníctvom projektu Chromium, z ktorého Google preberá úspešné časti a komponuje ich do konečnej podoby prehliadača Chrome. O mesiac neskôr T-mobile predstavil G1, prvý inteligentný mobilný telefón na platforme Android. Taktiež bola počas roka doplnená do vyhľadávača funkcia Google Suggest – odporúčané stránky.

Google Chrome
Google Chrome

2009: Google Wave

S veľkými očakávaniami Google oznámil svoj vstup na pole efektívnej komunikácie v reálnom čase a to s produktom Google Wave. O niečo viac ako rok už služba Wave neexistovala. Súčasne bola predstavená aplikácia Picasa – platforma pre zdieľanie a spravovanie fotografií.

Google Wave
Google Wave

2010: Google Apps Marketplace

V roku 2010 bola spustená služba Google Apps Marketplace, online predajňa aplikácií, umožňujúca vývojárom predaj ich produktov. V tom istom roku Google sprístupnil službu Google Buzz, ohlasovaný posledný pokus o prienik do sociálnych sietí, integrovaný do služby Gmail. Spoločnosť tiež vydala Google TV, po tom čo sa zblížila so spoločnosťami Intel, Sony a Logitech.

Google APPs
Google APPs

2011: Google+

Dlho diskutovaná a podrobne sledovaná sociálna platforma Google+ je oficiálne spustená v júni tohto roku. Taktiež gigant oznámil doposiaľ najväčšiu akvizíciu kúpením spoločnosti Motorola Mobility za 12,5 miliardy dolárov.

Google+
Google+

[via Mashable]