Startup Small Demons prepojil literatúru s reálnym svetom

Aj v dobe spútanej chápadlami internetu sa nájde množstvo ľudí čítajúcich knihy. Internet síce dokáže človeka poriadne zamestnať a obrať o množstvo času, no nevylučuje sa s čítaním kvalitnej literatúry, skôr naopak, niektorým používateľom výber kníh po ktorých siahnu v blízkej budúcnosti uľahčil. Na scéne je nový startup s názvom Small Demons , ktorý pojem knihy a jej obsah ukazuje v úplne novom svetle. Pre Small Demons je kniha databázou, nad ktorou je možné robiť štatistiky, zisťovať prepojenia s inými dielami, hľadať v nej miesto kde sa dej odohráva či zistiť obľúbený nápoj hlavnej hrdinky.

Ľudia ktorí sa objavili v knihe
Ľudia ktorí sa objavili v knihe

Nejde o tradičný search engine, ktorý by prehľadával obsah. Small Demons zhromažďuje akékoľvek prepojenie obsahu s reálnym svetom: výrobkami, zbraňami, vozidlami, filmami, hudbou, osobami – fiktívnymi aj skutočnými, a tieto informácie predkladá používateľovi zaujímavou formou prezentácie.

Vozidlá a zbrane
Vozidlá a zbrane

Knihy sú prehľadávané a kategorizované za pomoci algoritmov, ktoré sa však nezaobídu bez ľudskej pomoci. “Počítač nám môže povedať koľkokrát sa pieseň nachádzala v knihe, ale nemôže nám povedať, že je to pieseň na ktorú tancuje zamilovaný pár na svadobnej hostine. V tomto sa spoliehame na knihovníkov, autorov a nadaných amatérov, ktorí pomôžu hodnotiť , pridávať a opravovať zozbierané informácie,” vyjadril sa Richard Nash, jeden z pracovníkov.

Služba nie je spoplatnená. Registrovať sa je možné s použitím emailu, resp. prepojením facebook či twitter účtu.

Stránka projektu Small Demons