StartupyWebstránky

Odovzdanosť službe

Nádejný hosting zo Zvolenskej kotliny mal výpadok, tak sme sa o tom v redakcii rozhodli naťukať pár slov.

Slovom „nádejný“ sa na výstave psov označuje šteniatko, ktoré je síce mladé aby bolo rozhodcami hodnotené seriózne, no má všetky predpoklady, že do budúcnosti z neho vyrastie šampión. Takéto je pre potreby tohto článku vysvetlenie pojmu „nádejný“, pretože nesmieme zabúdať, že tu, v oblasti Zvolenskej kotliny, pôsobí viacero zabehaných hostinových spoločností.

No a tak náš „nádejný“ hosting mal výpadok. Od telefonického ohlásenia až po opätovnú dostupnosť stránky prešlo zhruba 12 hodín (od stredy 19:39 do približne ôsmej hodiny rána nasledujúceho dňa).

O maľbe ohňom v Eluzíne

Na výpadok som prišiel len náhodou. Sedím si na domácej ovocnej limonáde v záhrade KC Eluzína v Banskej Štiavnici vyjedajúc priateľke z taniera praženicu. V rozhovore s Jurajom Pačanom preberáme jeho techniku vypaľovania obrazov, keď tu ma napadne, že by mohol spraviť UI test rezervačného formulára pre štiavnickú expozíciu Cesta v čase.

Po 5 minútach pokusu vytočiť na androidovom telefóne cez Google Search www adresu napriamo, zistíme, že stránka prosto nejde. Prísediaci hlási, že web nejde ani jemu. No a tak o pol ôsmej večer volám do „nádejného“ hostingu a ohlásim chybu. Potešilo ma, že dvíhajú telefón aj po pracovnej dobe.

Máme dočinenia so sysadminom

Celý tento článok vznikol hlavne preto, lebo situácia okolo výpadku je výborný moment pripomenúť čitateľskej verejnosti existenciu vtipného comixu od XKCD s názvom Devotion to duty (Oddanosť službe). Na čiernobielom obrázku je mimoriadne výstižne zachytený náplň práce profesie „správca systému“.

Preklad jednotlivých políčok do slovenčiny znie asi takto:

Bandita cez vysielačku šefovi: — Zobrali sme rukojemníkov, zabezpečili budovu a odpojili všetky komunikačné káble…
Šéf: — Ohromné!
Bandita pokračuje: — …a potom sa ten chlap vyštveral vetracou šachtou a vošiel cez rozbité sklo zabijúc každého koho sme na neho poslali!
Šéf: — Oslobodil rukojemníkov?
Bandita: — Nie, kašlal na nich. Iba zapojil sieťové káble šomrajúc si niečo o „dostupnosti“.
Šéf: — Do hája, máme dočinenia so sysadminom!

Oddanosť službe LVL sysadmin
Oddanosť službe LVL sysadmin

Sme radi, že sa chyba nakoniec podarila odstrániť a stránky fachčia. Nádejnému hostingu aj naďalej držíme palce na ceste v dobíjaní internetového priestoru.