Zo života

Aj takto vyzerala konferencia PHP.LIVE 2024 v Žiline, meste za dvoma kopcami

Konferencia s názvom PHP.LIVE prebieha pravidelne raz ročne ako mix fyzického priestoru a online sveta v dvoch miestach súčasne. Prvé miesto je niekde v Ostrave, druhé je budova Fakulty riadenia a informatiky Žilinskej univerzity. Sem som prišiel ja.

Dozrela chvíľa

Sú to 3 roky čo som sa prihlásil na odber noviniek konferencie s podtextom „raz pôjdem pozrieť osobne“. Tento rok dozrela tá správna chvíľa. Kúpil som si lístok. Uvidíme čo bude.

Ako to už býva, s blížiacim termínom 17.5.2024 som vnútorne riešil chce sa mi/nechce sa mi trepať do Žiliny? Za tie roky podobné akcie zovšedneli. Moja aktivita na nich sa zúžila na najhlavnejšie: vyjedenie občerstvenia a rozhovor v nejakej krčme bare po ukončení oficiálneho programu.

No a tu deň pred konaním 8. ročníka konferencie prišiel email s vetou: „Potřebovat budeš jen online vstupenku a dobrou náladu. O jídlo a pití bude postaráno“. Viac mi nebolo treba, idem. Bolo cítiť dobre zorganizovanú akciu.

Horský prechod Šturec

Horský prechod Šturec je za mňa (vysoký) kopec srandy. Tentoraz bola cesta Šturcom o ničom. Moje auto bolo v servise a zadná náprava náhradného vozidla krásne zákruty horského prechodu ťažko niesla. Pomalá rýchlosť bola natoľko nezáživná, že som uprostred dňa zaspával za volantom.

Bájnou „diaľnicou“ z Košíc do Bratislavy – rozumej jednoprúdová, preplnená cesta popod Strečno – som sa prebojoval až po tabuľu „Žilina“. Potešený ako dobre mi to ide – plechy celé, vodič tiež – som pokračoval ďalej.

Podľa leteckých snímok budova predo mnou vyzerá ako cieľ. Aj parkovisko je tam kde má byť. Aj nápis „Fakulta riadenia a informatiky, Žilinská univerzita“ na fasáde komplexu je povzbudivý. Mapy.cz to zvládli.

Dobro došli

Presnú miestnosť som po Janovej telefonickej predpríprave a navigovaný letákmi nešiel hneď. Pri vchode som dostal šňúrku na krk s mojim menom a programom tak ako sa na vážne sympózium patrí. Recepčný sa pýta či sa chystám aj na afterku. Ako, čo je to za blbú otázku? A vôbec, kde sú hostesky?

Postupujem do miestnosti. Oči sediacich na mne. Rýchly sken účastníkov, hľadám známu tvár. Pohľad mi padol na stôl s občerstvením. Dobro došli.

Začína program

Niečo sa začne premietať na plátno a obrazovky. Začal program. Ja stojím vzadu pri stole v zoznamovacom režime. Zo zaujímavých rozhovorov bol napríklad ten s Janom Bútorom, ktorý sa pripravoval na svoju zajtrajšiu prednášku vrámci akcie Barcamp Ostrava.

Keď sa potenciál na rozhovor respektíve zoznámenie vyčerpal, prepol som aj ja do pozeracieho módu. Bolo to niekedy ku koncu prednášky o prístupnosti. Zažíval som pocit ako z kina. Pre tých mladších: kino bola miestnosť, kam ľudia za peniaze chodili ticho sedieť a skupinovo pozerať na plátno.

Nasledovala lekcia Jána NedbaluJak vytřískat z PHPStanu maximum“. Zaslúži si titul „najviac PHP prednáška“ z celej konfery. Až ju vyložia online, tak si ju pozriem zo srandy ešte raz.

Normálny civil by nevedel o čom hovorí. Lenže ja… som tiež nemal poňatia – slovo PHPstan som počul prvý raz – ale rozumel som mu. Prednášajúci používal mix češtiny v lokalizovaných výrazov syntaxu PHP a všetci naokolo ticho počúvali. Bola to presne tá chvíľa, keď si uvedomíš, že si medzi svojimi.

Zahĺbil som sa do pozerania. Na záver prednášky som dal – na programátora – búrlivú ováciu. Jano ju nepočul. Zvuk medzi priestormi nebol duplex. Znamená to, že v dobe keď Ostrava vysiela, Ostrava nepočuje čo Žilina prežíva. Tento technický zádrhel by bolo odladiť.

Na rade je Žilina

Po prednáške „Metrika INP už je součást Core Web Vitals“ Ivana Hodynchuka, ktorý prítomných zasvätil zas o trochu viac na čo je odvetvým ignorovaná záložka „Performance“ v DevTools (F12), nasledovalo prvé vystúpenie priamo zo Žiliny.

Prednáška od Tomáša Mihalička stálo za to. Tomáš pracuje vo federácii Pixelov, ktorých back-end je napísaný v PHP. Ich potrebu rozsiahlej infraštruktúry by nepotiahol jeden server a tak nám autor porozprával skúsenosti federácie s tvorbou „Highly Scalable Distributed systems in PHP“. Konečne niečo veľké.

Slovo záverečnej prednášky – FrankenPHP

Posledný vystúpil Jan Mikeš s témou „Moderní PHP webservery“ – niečo čo som si chcel vypočuť pri prezeraní programu konfery ešte doma. Čo je na svete okrem Opachy a Nginxu? Odpoveď je Caddy, Unit, FrankenPHP a ešte dačo.

Jano v lekcii posudzoval rýchlosť obsluhy požiadaviek jednotlivých serverových noviniek. Zároveň jedna z podmienok dobrého hodnotenia bola aby PHP aplikácia mohla byť „distributed“.

Najviac pripravený na ostrú prevádzku je Unit, dosahujúci ~200% zlepšenie výkonu oproti klasickému Nginxu. Celkovo najlepší výkon dosiahla one-man-show Kévina Dunglasa s názvom FrankenPHP. Ak túto reportáž číta niektorá z dvoch bystrických hostingových spoločností, toto je prednáška, ktorá vás zaujíma.

Áfťerka

Sympózium skončilo. Nasledoval presun do krčmy Beervana. Môj úplne posledný rozhovor večera bol s Michalom Tomkom, organizátorom žilinskej odnože. Mišo sa pýtal aj na spätnú väzbu.

Mne sa podarilo identifikovať tieto nedostatky: 1. hostesky 2. nech sú prednášky vždy na striedačku, aj za cenu že prednášajúci príde z Ostravy do Žiliny; „kino“ ma nikdy nebralo. 3. Nech je zvuk duplex 4. Do občerstvenia zaradiť aj sýrniky (cheesecake).

Poďakovanie. Odchod z Beervany. Vymotávka zo Žiliny na prvú klapku. Nočné odovzdanie sa osudu na „diaľnici“. Večerný pretek s poľským dodávkarom zelenou vlnou v Martine. Zatvorená Slovnaftka v Dolnej Štubni lebo 22:15. Šturec. Domov.

2 thoughts on “Aj takto vyzerala konferencia PHP.LIVE 2024 v Žiline, meste za dvoma kopcami

 • Čože, medzi BB a Turčianskymi Teplicami je nejaký kopec? A volá sa Šturec?

  Ja neviem, ja vždy keď idem do ZǏliny tak sedím vo vlaku a čítam si knižku 🙂

  Ten PHPStan vyzerá zaujímavo, počkám si, či nezverejnia prednášku, resp. nájdem niečo na webe.

  IDE-čka majú celkom dobrú podporu na kontrolu kódu, ale problémom sú rôzne callbacky s premennýmmi v názve funkcii, teda som zvedavý, ako si s tým vie poradiť práve PHPStan.

  • Šturec je krásny kopec. Posledné ostatky dobrodružstva československých autostrád. Rozumej, keď ťa drbne do jarku, tak ťa tam nik ani nenájde ani hľadať nepôjde. Dovonaly alebo Čertovica sú viac BOZP. Motorest pri čerpačke je jeden z prvých motorestov v ČSSR (adekvátne tak to dnes vyzerá :-). Pôjdeme si v ňom dať segedínsky guláš. Pozývaš. Na čerpačke sa tiež vždy rád zastavím, jedna z pôvodných Benzinoliek. Romantique.

   Pár rokov dozadu som bol v Žiline na Barcampe. Po siedmej (19:00) sa z mesta nedostaneš ani busom ani vlakom. Vtedy prišiel po mňa kamarát z BB autom. Diky brácho.

   Zase 5 mesiacov ubehne kým vyložia prednášky. Ale ja nič, aj túto reportáž som napísal po 2 týždňoch 🙂 Zatiaľ musia stačiť tie z 2023. PHPstan sa spomína aj v prednáške „Jak si usnadnit přechod na novou verzi PHP“ od Václava Čevela na YT kanále konferencie.

Komentáre sú uzavreté.