Stĺpček

Tragikomický príbeh webmastera z Texasu

Pracovný život mi priniesol vo februári roka 2021 takýto email:

Dobrý,
admin, ktorý je v USA (aktuálne v Texase, kde bojujú s nepriazňou počasia a nemajú poriadne elektriku a internet), mi prisľúbil cez týždeň (alebo cez víkend) vytvoriť prístup pre Vás na server do prečinka, kde je web.

Dominika

Správa je k potrebe poopraviť jednu stránku, pre ktorú potrebujem prístup na server. Ten mi musí vytvoriť človek z Texasu.

A tam, ako iste viete, im tieto dni zamrzlo vodovodné potrubie, kanalizačné potrubie, elektrické vedienie, elektrické autá, ekonomika… Zamrzlo všetko čo mohlo aj nemohlo.

A teraz zamyslenie: Ako veľmi sa môžem smiať nad tragikomickým osudom „webmastera bez elektriky“? Čo sa stane, keď dlhodobo nepôjde elektrina na mojej ulici? Ako dlho vydržím? A tu zrazu hopla…

Ako vyzerá moja infraštruktúra?

Som na notebooku, takže baterka bude na asi 5 hodín roboty. Bez napätia v zásuvke nepôjde modem pevného internetu. Dobre, prepnem na mobilný. Mobilné dáta znamenajú žiadny Youtube + telefón priživený z externej baterky vydrží max 5 hodín.

Ak výpadok elektriny bude trvať viac dni, nezávislo som schopný existovať maximálne jeden pracovný deň. A potom môžem ísť na záhradu okopávať zemiaky.

Ak navyše zlyhá mobilná sieť – minie sa nafra záložným dieselagregátorom v BTS-bunkách lebo elekto-ne-mobilné dodávky neprivezú novú – tak celá super-sofistikovaná civilizácia elektronických transakcií, emailov, mesindžerov ide zrazu do zadku… a ja som za rovnakého tragéda ako kolega „admin z Texasu“.

Čo robiť? Solárny panel a satelitný internet!

Kritickú infraštruktúra v mojom pracovnom živote predstavuje elektrika a prístup na internet. Takže ak na záhrade nie rovno postaviť natáčavú solárnu mini elektráreň po vzore tohto videa od Kreosana, tak aspoň umiestniť na strechu jeden statický panel.

Ďalej treba ošéfovať pripojenie na internet. Ak nepôjde ani mobilná sieť, ostávajú ešte družice. Z toho vyplýva, že treba investovať minúť peniaze na záložné pripojenie na internet cez satelit. Koniec ponaučenia.