Správy

Najobybnejšie baterky na svete od Jenax sú určené aj pre chytré oblečenie

Kreatívnym návrhom rôznych chytrých zariadení (snímače v oblečení) často v celkovom naplnení predstavy konštruktéra bráni nedostatok komponentov.

S týmto pomáha skoncovať firma z juhokórejského mesta Busan, ktorá posledné roky zasvätila vývoju baterky J.Flex, pokročilej lítium-iónovej baterky s výnimočnou hrúbkou a ohybnosťou.

J.Flex môže byť tenká až 0,5mm (vhodná pre senzory) a rozmermi od 20×20 mm do 200×200 mm. Jej prevádzkové napätie je medzi 3V a 4,25 V. V závislosti od veľkosti sa kapacita batérie líši od 10 mAh do 5Ah pričom takmer 90% tejto kapacity zostáva aj po 1 000 cykloch nabíjania a vybíjania.

Medzi zariadenia, ktoré batériu J.flex využívajú spoločnosť Jenax uvádza športovú prilbu so senzormi na meranie tlaku a sily nárazu, ktorú vyvinula spoločnosť HP1 Technologies so sídlom vo Veľkej Británii, alebo náplasť na lekárske snímače navrhnutá vo Francúzsku, ktorá bude zabudovaná do oblečenia na sledovanie tepu srdca jej nositeľa.

Najohybnejšia medzi ohybnými

Okrem spoločnosti Jenax pracujú na ohybných batériách aj Panasonic, Samsung alebo STMicroelectronics. Jenax však tvrdí, že má „najvyššiu mieru ohybnosti“ v porovnaní so svojimi konkurentmi.

Najohybnejšia baterka na svete J.flex od Jenax

Patentovaný gélový elektrolyt

Aby sa batérie stali ohybnejšími, výskumníci sa batériách vylepšujú katódou s anódou, elektrolyt a membránový odlučovač. V prípade spoločnosti Jenax, ktorá má viac ako 100 patentov ochraňujúcich jej technológiu výroby, tajomstvo ohybnosti spočíva „v kombinácii materiálov, polymérového elektrolytu a know-how vyvinutého v priebehu rokov.

Všeobecný problém s lítium-iónovými batériami je, že môžu vybuchnúť, keď ich elektrolyty – organické, horľavé tekutiny umožňujúce rýchly pohyb iónov – vytečú alebo keď sa katóda a anóda priblížia, tak ako by to mohlo nastať pri ohybe baterky. Za účelom zvýšenia miery bezpečnosti batérie spoločnosť vyvinula špeciálny polotuhý gélový elektrolyt.

Sériová výroba koncom roka 2020

Spoločnosť Jenax sa v Južnej Kórei chystá do konca roku 2020 spustiť prvú výrobnú linku pre túto batériu. Od tohto kroku očakáva, že jej ohybné batérie J.flex budú cenovo konkurencieschopné s výrobcami tradičných lítium-iónových batérií.