StartupyWebstránky

Online register dobrovoľných psích darcov krvi už aj na Slovensku

Pes vie darovať inému psovi určité množstvo svojej krvi. Áno, môže to znieť ako novinka, ale na Slovensku sa transfúzie psej krvi robia už pomerne dlho. Pre psa a jeho majiteľa je darovať krv záležitosť na cca. 30 minút. Vie tým pomôcť, alebo dokonca až zachrániť iného psíka. Redakcia OIE sa rozprávala s Bohušom, koordinátorom projektu Psidarcoviakrvy.sk.

Ako funguje transfúzia krvi psa?

Deje sa to vždy v ambulancii veterinára. Odber prebieha v pokojnom a hlavne sterilnom prostredí. Krv je zvyčajne odoberaná z prednej labky alebo krčnej žily. Pre psa je darovanie krvi bezpečné a väčšina psov to zvláda ľahko. Samotný odber netrvá dlhšie ako 15 minút. Po odbere darca chvíľu odpočíva. Hlavne preto, aby sa predišlo závratom či nevoľnosti.

Kde zohnať darcu?

Doposiaľ to bolo trochu ťažké a komplikované. Hlavne pre veterinárov. Tí zväčša majú nejakú malú databázu svojich klientov, a keď potrebujú, dokážu ich kontaktovať. Existujú aj facebook stránky a skupiny, kde sa jednotliví darcovia, teda ich majitelia dobrovoľne prihlasujú. Ale komplexne na Slovensku doposiaľ neexistovala žiadna databáza takýchto darcov. Áno, doposiaľ.

Register psích darcov krvi

Vďaka dobrovoľníkom vznikol aj u nás na Slovensku projekt Psidarcoviakrvi.sk, ktorý sa snaží prepojiť psov, čo akútne potrebujú transfúziu krvi a potencionálnych darcov. Projekt sa spustil na jeseň 2023. Ako pri všetkých začiatkoch je databáza takmer prázdna, ale tvorcovia projektu nám prezradili, že už majú dohodnuté natáčanie promo-videí priamo vo veterinárnych klinikách. Okrem toho chcú projekt psích darcov krvi podporiť aj na sociálnych sieťach. Sú presvedčení, že to pomôže nie len majiteľom psov, ale aj veterinárnym ambulanciám a klinikám.

Ako to bude fungovať?

Najprv je potrebné nazbierať do databázy aspoň prvotných darcov. Zakladateľka a hlavná iniciátorka projektu Katarína nám prezradila, že už existuje facebook stránka, kde vie osloviť prvých potencionálnych darcov. Okrem toho už komunikuje s veterinárnou klinikou Sibra, kde projekt postupne testujú.

Kto za projektom stojí?

Dobrovoľníci. Okrem Kataríny, ktorá sa téme venuje už pár rokov sú aj ďalší. Bohuš je IT guru a koordinátor projektu. Pomáhal a pospájal správnych ľudí, ktorí projektu pomohli. Celý projekt technicky zabezpečil programátor Michal. Na projekte pomáhali aj ďalší dobrovoľníci, ktorí vytvorili dizajn, logo, ale aj plagáty a psie známky.

Ako projekt podporiť?

Ak vás článok zaujal a máte psa, ktorý má minimálne 25 kg a vek medzi 2 – 8 rokov, registrujte ho ako darcu krvi.
Ak váš pes nespĺňa minimálne požiadavky, tento projekt môžete podporiť aj iným spôsobom. Napríklad zdieľaním na sociálnych sieťach, tlačou a propagovaním letákov, a pod.

Teší nás, že aj na Slovensku vznikajú stránky, akou je ten váš. Dobrovoľníkom ďakujeme a prajeme veľa úspechov pri rozbehnutí projektu.