Startupy

Fúha, fúha, že Open Startup™. Tieto projekty vám dovolia nazrieť na svoje vnútornosti a to celé naživo [anketa]

Napíšem to hneď v druhej vete. Open Startup je projekt, ktorý zverejňuje svoje príjmy, počet užívateľov, návštevnosť, stav servera a ďalšie ukazovatele pričom to robí celé live, naživo.

Zaujímavý fenomén sa ku mne dopracoval cez twít Petra Levelsa, na ktorý je možné odkázať cez doménu open-startup.com. V angličtine si prečítame, že ukazovať čo prebieha aj za bližšou oponou, nielen na javisku, bol nápad aj Joela Gascoigne z Buffer-u (niečo na vytĺkanie prachov zo sociálnych sietí) či Johna O’Nolan z Ghost-u (CMS-ko typu WordPress poháňané Node.js).

Bližšie som históriu za pojmom Open Startup™ neskúmal. Poďme sa teraz mrknúť na môj obľúbený. Tým je NomadList.com, zoznam lokalít okolo sveta, vhodných na programátorov na voľnej nohe, zoradených podľa rôznych ukazovateľov ako sú teplota podnebia, vzdialenosť od mora, životné náklady, rýchlosť internetu… Tých filtrov je 30+, také Numbeo sa môže schovať.

Medzi štatistiky, ktoré NomadList.com zverejňuje patria napríklad denné, mesačné a ročné príjmy, počet užívateľov, počet pageviews, uptime, počet procesov na servery, stav nginx-u…

Na záver pripájam zoznam „open startup-ov“ s odkazom rovno na črevá. Za zoznam vďačíme Noonies, ktorí vyhlásili anketu „Best Open Startup„. V nej môžeš zahlasovať do štvrtka 15.8.2019 aj ty.