Správy

HTTP/3 čoskoro už aj vo vašom prehliadači

Toto obdobie vyliezajú z rúk internetových remeselníkov prvé produkty s podporou tretej generácie HTTP. Daniel Stenberg, tvorca cURL, ohlásil na svojom blogu, že verzia 7.66.0 oficiálne podporuje HTTP/3.

HTTP/2 vs. HTTP/3 - obrazok Daniel Stenberg
HTTP/2 vs. HTTP/3 – obrazok Daniel Stenberg

Stenberg je aj autorom knižky HTTP/3 Explained, ktorú si môžete zadarmo stiahnuť tu. V knižke je bez hlbších technických detailov popísané fungovanie HTTP/3, ktorého základom je protokol QUIC.

Stenbergovími slovami „QUIC je nový spoľahlivý protokol prenosu, na ktorý môže byť nazerané ako na nasledujúcu generáciu TCP.“

Nasadením HTTP/3 sa tento týždeň pochválil aj CloudFlare. Ten ho v režime skúšobnej prevádzky začal ponúkať vybraným zákazníkom.

Celé je v tejto fáze o úvodných testoch, hlavne ak si vezmeme do úvahy, že z podstatných prehliadačov HTTP/3 podporuje ledva Chrome.

Slovom „ledva“ je myslené, že schopnosť pripájať sa na server v režime HTTP/3 bola zabudovaná do verzie Canary, Chrome pre vývojárov, a aj ten treba spustiť so špeciálnym príkazom.

Keďže v združení IETF, ktoré HTTP/3 vyvíja, je aj Mozilla, môžeme očakávať, že podpora protokolu príde v správnu chvíľu aj do prehliadača Firefox.

HTTP/3 na Slovensku

Kedy sa dočkáme prvého nasadenia na Slovensku / Česku? Myslím, že v priebehu tohto roka. Schopnosť slovenských / českých internetových remeselníkov inovovať je vysoká.

Kto prvý nasadí HTTP/3 na Slovensku (alebo v Česku) kontaktujte nás, napíšeme o vás oslavný článok.

2 thoughts on “HTTP/3 čoskoro už aj vo vašom prehliadači

  • Ahoj, tak o toto prvenstvo zabojujeme na našom webhostingu, isto dáme hneď vedieť.

    • Ho hľa, tieto články aj niekto číta 😀 PS: Hostcreators.sk tu už jeden oslavný článok majú (ale tak pridáme aj 10 ak bude treba)

Komentáre sú uzavreté.