Sociálne siete

Twitter, to je ten vláčik?

„Twitter, to je ten vláčik?“ – bola jej odpoveď na to, či má účet aj v sociálne sieti Twitter. Tento útržok z rozhovoru počas toho čo sme nazvali „podvečerné úvahy v Avione“ pekne ilustruje slovenské povedomie o mediálnej spoločnosti so sídlom v San Franciscu.

Podla agentúry PS:Digital, sociálna sieť Facebook má zaregistrovaných približne 2,5 milióna slovenských účtov, zatiaľ čo Twitter eviduje zo Slovenska približne 350 tisíc účtov.

A je to práve Twitter, ktorý sa deň po našom „podvečernom“ rozhovore rozhodol blokovať niektoré názorovo nepohodlné české a slovenské weby. Ich približný zoznam zverejnil analytik Ondrej Kokes na svojom GitHub-e.

Po novom, pri pokuse o zazdieľanie odkazu z niektorej cenzurovanej domény „sociálna sieť zobrazí všeobecnú chybovú hlášku, že odkaz môže byť nebezpečný, alebo súvisí s porušovaním podmienok služby,píše denník SME. Takýto twít nie je následne pridaný.

Blokovanie nastalo z vlastnej iniciatívy Twitter, Inc. bez nevyhnutnosti vyplývajúcej z existencie právoplatného súdneho rozhodnutia, alebo náležitej legislatívy, či v Česku alebo na Slovensku.

O tejto cenzúre sa kriticky vyjadril Jiří Ovčáček, hovorca českého prezidenta M. Zemana. Ten zároveň navhol jednoduchý spôsob akým je cenzúru možné obísť: zazdielaním facebookového odkazu daného článku:

Takého kroky robia z akéhokoľvek média iba ďalšiu „stránku“ kde si prečítate to isté čo všade inde, tak na čom tam vôbec chodiť?