Sociálne siete

Ako obísť facebook stránky, ktoré nútia klikať na Páči sa mi to

Poznáte tie facebook stránky, ktoré majú lákavý názov typu „10 najkrajších videí na svete. To musíte vidieť!“? Tieto stránky väčšinou fungujú tak, že vás nútia najprv kliknúť „Páči sa mi to“ a až potom vám ukážu obsah. V tomto článku si ukážeme ako je možné sa dostať k obsahu bez toho, že by sme museli kliknúť na „Páči sa mi to“.

Je veľa typou takýchto podvodných stránok, ale väčšina funguje na jednom princípe. Tent princíp je v tom, že na stránke je skryté video (foto alebo len odkaz), ktoré sa odkryje až vtedy, keď klikneme na „Páči sa mi to“. Ak vieme tento obsah odkryhť bez toho, že by sme museli niekde klikať, tak máme vyhrané. Potrebujeme na to nástroj, kotrý umožňuje dinamicky meniť HTML/CSS kód stránky. Ako vzorový príklad si zoberme facebook stránku Extrémní proměna v Photoshopu – to musíte vidět. Návody sú písané samostatne, stačí ak si prečítate len ten, ktorý chcete použiť.

Google Chrome s nástrojom Developer tools

Nástroj Developer tools je predinštalovaný v prehliadači Google Chrome. Po načítaní stránky sa vám zobrazí výzva „Klikni nahoře na To se mi líbi a okamžitě sa ti zobrazí video“. Nastavte kurzor myši na text „a okamžitě se ti zobrazí video“, kliknite pravým tlačidlom myši a z ponuky vyberte najnižšiu možnosť „Inspect Element“. V dolnej časti prehliadača sa objaví okno s kódom, kde je označené „<h1>a okamžitě se ti zobrazí video</h1>“.

Zobrazenie kódu webstránky v chrome
Zobrazenie kódu webstránky v chrome

Posuňte sa pod označený text pomocou kolieska na myši alebo použite scrollbar, ktorý je vedľa označeného textu. Potrebujete najsť riadok, kde bude napísané „visibility: hidden;“ alebo „display: none;“. Najdete ho tak, že budete postupovať nižšie a rozklikávať riadky klikaním na malý trojuholník. Po najdení riadku s daným textom naňho raz kliknite a v časti napravo odškrtnete riadok s rovnakým textom. Na stránke sa objaví odkaz, cez ktorý sa dostanete k videu.

Nájdenie riadku s textom "visibility: hidden;" alebo "display: none;"
Nájdenie riadku s textom „visibility: hidden;“ alebo „display: none;“

Mozilla Firefox s nástrojom Firebug

Firebug je rozšírenie, ktoré je potrebné doinštalovať a najdete ho na stránke Firebugu. Inštaluje sa ako každé iné rozšírenie do Firefoxu a inštaláciu zvládne bez pomoci aj ten, čo ešte žiadne rozšírenie neinštaloval. Po nainštalovaní a reštartovaní prehliadača si otvorte facebook stránku. Nastavte kurzor myši na text „a okamžitě se ti zobrazí video“, kliknite pravým tlačidlom myši a z ponuky vyberte najnižšiu možnosť „Inspect Element“ (alebo „Skontrolovať prvok“). V dolnej časti prehliadača sa objaví okno s kódom, kde je označené „<h1>a okamžitě se ti zobrazí video</h1>“.

Zobrazenie kódu webstránky vo firefoxe
Zobrazenie kódu webstránky vo firefoxe

Posuňte sa pod označený text pomocou kolieska na myši alebo použite scrollbar, ktorý je vedľa označeného textu. Potrebujete najsť riadok, kde bude napísané „visibility: hidden;“ alebo „display: none;“. Najdete ho tak, že budete postupovať nižšie a rozklikávať riadky klikaním na „+“. Po najdení riadku s daným textom naňho raz kliknite a v časti napravo odškrtnete riadok s rovnakým textom. Na stránke sa objaví odkaz, cez ktorý sa dostanete k videu.

Nájdenie riadku s textom "visibility: hidden;" alebo "display: none;"
Nájdenie riadku s textom „visibility: hidden;“ alebo „display: none;“

Všetky prehliadače (IE6+, Firefox, Opera, Safari, Chrome) s nástrojom Firebug Lite

Firebug Lite je osekaná verzia Firebugu, ktorá sa inštaluje pomocou tohto kódu.

Otvorte si facebook stránku, vymažte text v poli pre adresu (miesto, kde zadávate adresu www.facebook.com), skopírujte tam kód a stlačte enter.

Zobrazenie kódu webstránky pomocou Firebug Lite
Zobrazenie kódu webstránky pomocou Firebug Lite

V dolnej časti prehliadača sa objaví okno s kódom. V tomto okne je tlačidlo „Inspect“ (hore naľavo), kliknite naň, posuňte kurzor myši na text „a okamžitě se ti zobrazí video“ a kliknite. V okne s kódom sa vám ten text označí. Posuňte sa pod označený text pomocou kolieska na myši alebo použite scrollbar, ktorý je vedľa označeného textu. Potrebujete najsť riadok, kde bude napísané „visibility: hidden;“ alebo „display: none;“. Najdete ho tak, že budete postupovať nižšie a rozklikávať riadky klikaním na „+“. Po najdení riadku s daným textom naňho raz kliknite a v časti napravo odškrtnete riadok s rovnakým textom. Na stránke sa objaví odkaz, cez ktorý sa dostanete k videu.

Existujú aj iné typy stránok, kde môže byť nájdenie skrytého riadku trochu náročnejšie, napríklad „Nejlepší silvestrovská párty! To musíte vidět“:

Časť s textom "visibility: hidden;" alebo "display: none;" sa môže nachádzať aj ďalej
Časť s textom „visibility: hidden;“ alebo „display: none;“ sa môže nachádzať aj ďalej

Alebo „OMG -To musíte vidět, Nejtlustší člověk na světě!Važí skoro 400kg“:

Časť s textom "visibility: hidden;" alebo "display: none;" sa môže nachádzať aj ďalej
Časť s textom „visibility: hidden;“ alebo „display: none;“ sa môže nachádzať aj ďalej

Niektoré sú aj také, kde po kliknutí na skrytý odkaz nebude vidieť požadované video, ale len reklamu alebo odkaz na eshop: 10 najtrápnejších profilových fotek na FB – na 100% se zasmějete

No a posledný typ stránok vás dostane len na ďalšiu stránku, kde vás opäť nútia klikať. Tak tieto už rovno ignorujte, nič tam nenajdete.

Tento článok je určený hlavne pre tých, ktorí nevedia odolať a chcú sa dostať k videu. Odporúčam však tieto stránky ignorovať. Napokon rovnaké témy ľahko najdete aj inde. Napríklad stačí kľúčové slová zadať do googlu a dpstanete sa ľahko k videu aleboinému obsahu.