Webstránky

Google Music – online obchod s hudbou

Internetový gigant rozširuje svoje pôsobenie o ďalšie odvetvie – digitálny predaj hudby. Už 20.5. 2010 na podujatí Google I/O naznačili, že sa pripravujú konkurovať iTunes od Applu v oblasti predaja online hudby. Neskôr uvolnili oficiálny názov „Google Music“ a ukázali aj logo.

Google údajne pred pár dňami začal interné testovanie svojej novej služby, čo hneď vedie k špekulácii, že systém sa čoskoro dočká verejného spustenia. Momentálne sa ešte stále rokuje s nahrávacími spoločnosťami, ktoré budú dodávať obsah. Kvôli nezhodám na spoločných rokovaniach sa spustenie služby už dva krát odložilo.

Google pôvodne plánoval s nahrávacími spoločnosťami, že sa Google Music spustí koncom roka 2010. Neskôr spoločnosť verila, že službu spustí na začiatku marca tohto roku na podujatí SXSW 2011. Lenže opäť nedošlo k dohode pri licenčných zmluvách a tak sa spustenie odložilo druhý krát.

Nezhody mezdi Googlom a zástupcami z hudobnej branže sú podľa neoverených informácií kvôli tomu, že Google chce, aby používateľom bolo umožnené ukladať svoje hudobné súbory v cloude. To znamená, že by boli dáta uložené na serveroch Googlu a zariadenia alebo programy by k nim pristupovali cez internet. Streamovať by bolo možné cez počítač alebo cez rôzne mobilné zariadenia. Problémom je aj to, že Google chce umožniť používateľom takto šíriť aj ich už existujúcu hudbu. To predstavuje nové problémy s licenciou. O to ako to dopadne, sa určite zaujíma aj Apple. On má tiež v pláne prispôsobiť iTunes tak, aby sa hudobné súbory dali šíriť v cloude. Zatiaľ sa vie len to, že to chce zvládnuť ešte tento rok.

Záujem o presadenie cloudu je preto, lebo tento systém umožní používateľom prehrávať hudbu z rôznych zariadení, bez potreby kopírovania súborov z jedného zariadenia na druhé. Teraz, ak si niekto na iPhone stiahne cez iTunes nejakú skladbu, môže ju počúvať len na iPhone. Ak ju chce počúvať napríklad v MacBooku, musí si zariadenia zosynchronizovať.

Keď bude Google Music prístupný verejnosti, budeme vás informovať.