Webstránky

Ako sa naučiť PHP – programovací jazyk na weby

Podarilo sa mi objaviť tieto 4 spôsoby, ako sa naučiť PHP – programovací jazyk na tvorbu a vývoj internetových stránok.

1. Môžem si prečítať PHP knihu

Môžem si prečítať niektorú z nespočetných publikácií venovaných výučbe PHP. Učenie (čítanie) prebieha mojim tempom, čo je výhoda. Knihy preložené do slovenčiny (alebo češtiny) sú však aj niekoľko rokov pozadu od vydania originálu. To nie je veľmi aktuálne.

Často krát treba siahnuť po anglickej literatúre ak chceme niečo aktuálnejšie (ostatne, angličtine sa nevyhne žiadny programátor). Kniha je samoštúdium, čo znamená, že na všetky prácu uľahčujúce triky musí študent prísť sám a to môže trvať roky. Kniha je však skvelý spôsob ako začať.

2. Prečítať si webovú stránku venovanú PHP

Prečítať si webovú stránku, ktorá sa PHP programovaniu venuje. Tieto zdroje sú v porovnaní s tlačenou knihou značne aktuálnejšie. Majú aj tú výhodu, že si nemusím od slova do slova pamätať syntax jazyka. Stačí si pamätať, kde je to napísane. S tade to podľa potreby skopírovať a upraviť.

Stránky sú na rozdiel od dobrej PHP knihy bezplatné. Na PHP jazyk je bola v slovenčine dobrá stránka ako sa naučiť programovať [odkaz na expirovanej doméne bol odstránený, dajte dobrý tip na sk/cz web o PHP do komentov] .

3. Pozrieť si bezplatný video návod

Vo video návodoch učia ľudia, ktorí denne s PHP pracujú a sú zorientovaní v najnovších trendoch. Počas kurzu vám odovzdajú svoje skúsenosti, triky a skratky, ktoré treba samoštúdiom pracne získavať.

Na Youtube je množstvo programátorov, ktorí odovzdávajú svoje vedomosti bezplatne. Videá sú často veľmi aktuálne a dobré spravené. Stačí odpisovať k sebe do IDEčka to čo vidíte na monitore.

Toto by som označil za najjednoduchší spôsob ako sa naučiť programovať v čomkoľvek, nie len v PHP. Už za pár dní sa môžete pustiť do svojho internetového projektu.

4. Absolvovať PLATENÝ kurz programovania v PHP

Absolvovať PLATENÝ kurz je podľa mňa najlepšie riešenie. Je to možnosť ako sa rýchlo naučiť programovať PHP na výbornej úrovni pričom platený kurz programovania má jednu psychologickú výhodu. Núti vás byť disciplinovaný! Keď ste si zaplatili, tak svoj čas venujete výučbe a nie bezcennému bočnému surfovaniu po stránkach typu rouming.cz ako je tomu pri čítaní knihy alebo bezplatnom video návode (že, že).

Na stránkach s platenými kurzami je nielenže možnosť spojiť sa s ich lektorom, adresovať mu otázku v prípade ak ste niečo nepochopili, no dokonca je táto otázka väčšinou zodpovedaná (píšem „väčšinou“ ale ja som sa ešte nestretol s tým, že by mi lektor neodpísal).

Takýto kurz programovania v jazyku PHP má aj smartacademy.sk learn2code.sk skillmea.sk. Môžete ho absolvovať online a vďaka tomu sa vzdelávať kedykoľvek a kdekoľvek.

Múdrosť z budúcnosti

Článok je 10 rokov starý a prakticky nestratil na aktuálnosti. Jediné čo by si sem žiadalo doplniť je informácia, že hľadajte kurzy, ktoré vás naučia OOP MVC (objektívne orientovanie programovanie metódou model-view-controller). Takto – OOP MVC – chcete v PHP (Jave, Go…) písať vaše weby inak váš kód bude za chvíľu neprehľadná zmes znakov a súborov. Je dobré pozrieť si začiatočnícke veci – veď každý raz začínal – no do svojho seriózneho CMS sa pustite až keď prelúskate „PHP OOP MVC“.