Čo je virtuálna mena Bitcoin?

Možno ste už počuli o virtuálnej mene zvanej Bitcoin. Jedná sa o alternatívu ku konvenčným platidlám, využívajúcu informačné technológie. Obeživo je na vzostupe a s ním rastú aj možnosti jeho využitia ako platidla pri nákupe služieb a tovaru cez internet. Momentálne je mena vo fáze tvorby a začiatkoch svojho používania, kedy ľudia generujú jednotlivé Bitcoin bloky, to však vyžaduje značný počítačový výkon, za ktorý sú ohodnotení vytvorenou menou, s ktorou môžu následne platiť.

O čo ide?

Bitcoin je digitálna mena navrhnutá v roku 2009 Satoshim Nakamotom. Jedná sa o takzvané kryptopeniaze, keďže distribúcia, tvorba a overovanie transakcií tejto formy virtuálnych peňazí je postavená na princípe matematických výpočtov známych z kryptografie.

Decentralizácia

Bitcoin je postavený na distribuovanej sieti. Overovanie transakcie sa šíri medzi aplikáciami nainštalovanými na používateľských počítačoch, ktoré legitimitu transakcie overujú. Medzi príjemcom meny a odosielateľom nie je postavená žiadna inštitúcia. To je základný kameň bezpečnosti a anonymity ktorú Bitcoin poskytuje.

Mena je celosvetová

Vaše Bitcoin peniaze sú dostupné kdekoľvek na svete kde máte k dispozícií internetové pripojenie, na mieste nezáleží.

Vy vlastníte svoje peniaze

Svoju “peňaženku“, ako sa súbor s vašimi dátami zvykne nazývať, vlastníte sami. V systéme nie je nikto kto by mohol váš účet zmraziť nedopatrením či systémovou chybou. Súbor s dátami môžete prenášať na USB kľúči, alebo inom médiu a tak ho mať dostatočne chránený pred zneužitím.

Veľmi malé poplatky

V súčasnosti sú transakcie medzi používateľmi zadarmo, v budúcnosti bude možné platby zrýchliť malým poplatkom.

Použitie

Bitcoin je využívaný na platbu za online služby, priaznivci tejto meny ju integrujú do online obchodov, webhostingov, programátori sú ňou platení za služby ktoré poskytujú záujemcom o ich prácu. Bitcoin je možné zamieňať aj za reálne peniaze. Komunita sa rozrastá a sila Bitcoinu voči reálnym peniazom sa zvyšuje. Najvyššia hodnota sa vyšplhala až na 7.1 dolára za 1 Bitcoin(BTC) ako uvádza BitcoinWatch.

Video od autorov projektu

Oficiálna stránka projektu: Bitcoin.org