Ako sa cez Blablacar odveziete autom z Banskej Bystrice takmer kamkoľvek
Blablacar je služba na spolujazdy, ktorá o sebe tvrdí, že „spája ľudí, čo potrebujú cestovať, s vodičmi, ktorí majú voľné sedadlá“. Je to vlastne taký Bazoš, kde sa nepridávajú inzeráty, ale jazdy.
Niekto niekam ide – napr. z Banskej Bystrice do Bratislavy – a pridá jazdu na Blablacar. Do jazdy zadá medzizastávky, cenu za odvoz, počet miest a vy do takejto jazdy môžete pristúpiť ako spolucestujúci.
Z prvých bol Stopár.sk
Vývoj služby na spolujazdy u nás prebiehal postupne. Po zániku slovensky.borec.cz prišiel v 2005 projekt Stopar.sk.
Ten sa neskôr spojil s českým Jazdomatom. Jazdomat bol potom kúpený francúzskym Blablacar-om no a ten je to, čo tu máme dodnes, pričom za zmienku stojí ešte aj Autostop.sk.
Ako začať s Blablacar-om?
Človek, ktorý sa chce niekam odviesť, začne s tým, že sa zaregistruje cez e-mail alebo svoj účet na Facebook-u, zadá a overí svoje telefónne číslo a pridá fotku. S takto vytvoreným účtom môže začať vyhľadávať jazdy.
Vo vyhľadávaní si človek zvolí nástupné a výstupné mesto, čas odchodu. Jazdu, ktorá sa mu najviac pozdáva, si ako prihlásený rezervuje.
Sú 2 druhy rezervácií. Okamžitá rezervácia a rezervácia vyžadujúca schválenie. Na Blablacar-e si vodič môže vybrať, či vás odvezie alebo nie.
Na druhý deň po ceste môže dať vodič spolujazdcovi a spolujazdec vodičovi hodnotenie ako sa s ním išlo. Toto hodnotenie je potom verejne dostupné a informuje ostatných.
Praktické skúsenosti s Blablacar.com
Pri registrácii je dobré použiť číslo, ktoré dotyčný skutočne používa. Cez telefón beží hlavná komunikácia. Blablacar vám síce oznamy posiela aj na e–mail + sú k dispozícii apky pre Android a iOS, ale telefón je jednoducho najrýchlejší.
Pokiaľ vodič pri zadávaní jazdy neuvedie presné miesto nástupu v danom meste, treba sa s ním dohodnúť, kde vás vyzdvihne. Táto časť – stretnutie s vodičom – je najkritickejší bod v celom procese. Ak prebehne „nalodenie“ úspešne, idete do svojej destinácie.
Spolujazda nie je „riadna“ linka
Treba mať na pamäti, že jazdy cez Blablacar nemožno porovnávať s „riadnymi“ autobusovými alebo vlakovými linkami. Vodiči sú obyčajní ľudia ako my. Chcem tým povedať, že niekedy vodič jazdu z nejakých dôvodov zruší. Napr. ja uprednostňujem vodičov s aspoň nejakými hodnoteniami, pretože je väčšia pravdepodobnosť, že cesta sa ozaj uskutoční.
S týmto treba pri svojom plánovaní cesty počítať – nechať si ešte jednu náhradnú jazdu v zálohe, neísť na úplný časový doraz atď.
Pri jazdách bez automatického schválenia, treba počítať s tým, že vodiči vás môžu „z nejakého dôvodu“ nezobrať. Netreba to hneď brať osobne.
Mne sa okrem iného už stalo, že daná jazda bola reklamovaná aj vo facebook-ovskej skupine Columba, kde zverejňujú spoje ponuky vodiči idúci „BB–BA–BB“. V čase mojej rezervácie bola jazda už plná, a vodič to ešte nestihol oznámiť do Blablacar–u.
Ďalej sa môže napr. stať, že ak nastupujete na trase „Bratislava – Banská Bystrica“ v Nitre, nebude vám potvrdená rezervácia, pretože vodiči uprednostňujú spolujazdcov idúcich na dlhšie trasy. Takýto spolujazdci vodičom lepšie pokryjú náklady na benzín + vodiči sa nemusia „krútiť“ v ďalšom meste.
Rezervujte si jazdu a môžete vyraziť
Dlho som rozmýšľal, prečo sa Blablacar volá “bla bla auto”. Najlepšie vysvetlenie mi príde to, že počas jazdy prebieha “bla bla” – spolucestujúci sa rozprávajú. Vďaka rozhovoru – s často veľmi zaujímavými ľuďmi – vám cesta skutočne rýchlo ubehne.
Aj preto je Blablacar výborný spôsob ako efektívne cestovať a výletovať po Slovensku, v Čechách a ďalších krajinách nielen Európy. Želám vám veľa dobrodružných kilometrov.