Startupy

Marek Vigaš, tvorca aplikácie MHD Banská Bystrica: Na gympli som spravil apku, ktorú používa 3000 Bystričanov

Marek spravil aplikáciu pre celé mesto, o ktorej pre 01NTERNETE povedal pár slov. Zhováral sa Jasom Dotnet.

Mohol by si sa tak troma vetami predstaviť. Kto si, čo si, kde si?

Mám 19 rokov pochádzam z Banskej Bystrice. Momentálne žijem v Bratislave, kde študujem na STU FIIT aplikovanú informatiku. Vo voľnom čase sa rád venujem dobrovoľníctvu u Saleziánov pri práci s mládežou, rád točím videá ale aj programujem. Som autorom aplikácie MHD Banská Bystrica.

My ťa poznáme hlavne ako tvorbu apky pre bystrickú MHD. Ako vznikala? Povedz nám o nej niečo viac.

Ako stredoškolák som každý deň využíval MHD a zažil som všetky aplikácie, ktoré pre MHD BB existovali, ale ani jediná sa mi nepáčila. Neexistovala aplikácia ktorá by bola zadarmo, fungovala na iOS a Androide a zároveň fungovala plne off-line.

Jediná možnosť teda bola stránka imhd.sk. Problém však bolo že mobilný internet ešte nebol tak rozšírený a ani stránka nebola optimalizovaná pre mobily, bola pomalá a bolo na nej veľa reklám.

Dlhšie som sa pohrával s tým vytvoriť vlastnú aplikáciu. Dva roky mi táto myšlienka ležala v hlave a pravidelne som sa k nej vracal. Rozmýšľal som ako by mohla vyzerať, čo by mala robiť, kde získavať dáta.

A keď sme v 3. ročníku dostali v škole vypracovať ročníkovú prácu, tak som sa rozhodol pre niečo jedinečné: vytvorím aplikáciu pre MHD BB. Študoval som na Tajáku a takmer nič z toho čo som použil na tvorbu mojej apky som sa nenaučil v škole.

Ako ja [smiech]… No aspoň nezavadzali. Pokračuj, prosím…

Poradil som sa s pár kamarátmi informatikami a začal som pracovať na aplikácii. Sám som robil všetko od grafických podkladov cez marketing, programovanie až financovanie. Keď už sa blížil termín odovzdania mojej práce, tak som na tom pracoval takmer nonstop.

Dokonca aj na hodinách chémie som si kreslil ako by mohla aplikácia vyzerať a ako by sa používala. Keďže som každý deň využíval MHD, vedel som čo potrebuje človek, ktorý každý deň cestuje. Začal som pracovať na funkcionalite, ktorá chýbala najviac mne a myslel som, že ju ocenia aj ostatný používatelia.

Čo teda tvoja apka „MHD Banská Bystrica“ robí?

Hlavná funkcionalita je zobrazovanie aktuálnych odchodov z danej zastávky, pretože Bystričan, ktorý MHD využíva denne, už všetky linky viac menej pozná. Pozná ako sa dostať domov, do práce, či do školy. Chce si len zistiť kedy mu pôjde najbližšie autobus.

Ďalšia funkcia je zobrazenie na mape a lokalizácia najbližšej zastávky. Ako bonus si používateľ môže pridať obľúbenú zastávku alebo spoj. Samozrejmosťou je zobrazenie všetkých statických cestovných poriadkov.

Hlavné ciele aplikácie boli aby bola jednoduchá, prehľadná a rýchla. Fungovala bez internetu, na Androide i na iOS. Ďalšie myšlienka bola aby aplikácia bola kompletne bez reklám.

S akými problémami si sa pri vytváraní apky stretol? Odkiaľ sa ti darí získavať dáta?

Problémov pri vývoji bolo viacero ale najviac ma zarazilo keď som si so SAD ZV vymenil pár mailov, vysvetlil im čo robím, že som ochotný pre nich robiť takúto aplikáciu zadarmo a na vlastné náklady, a že len potrebujem aby mi poskytli svoje dáta o cestovných poriadkoch v spracovateľnej podobe, a oni začali ignorovať moje e-maily.

Momentálne ide 80% času len do toho, aby som zabezpečil dáta. Najväčším problémom teda je, že sa nemôžem naplno venovať vývoju aplikácie a zlepšovaniu jej funkcií. Z toho dôvodu bola momentálne aj stiahnutá iOS verzia z AppStore. Je to finančne náročné ju tam udržať.

Ale ešte väčší problém je, že keď sa niekto pozrie na tie cestovné poriadky z bližšia, tak zistí, že samotné linky sú od základu zle navrhnuté. Napr linka 100 jazdí do 3 smerov. Mohla by byť rozdelená na ďalšie samostatné linky.

Existuje mnoho ďalších autobusov ktoré sú neprehľadné a človek sa v nich ťažko vyzná. Často ide linka v špecifickom čase a len podľa poznámky sa zrazu zmení na inú linku.

Linky ako 26 alebo 33 sú zbytočne dlhé, a preto zvyknú aj často meškať. Pravidelne sa ľudia sťažujú na to, že všetky autobusy, ktoré idú z mesta do Sásovej, odídu v priebehu 20 minút, a potom idú až o hodinu.

Pokiaľ by však boli všetky dáta, ktoré má SAD ZV k dispozícii, poskytnuté širokej verejnosti, mohli by sa do debaty o cestovných poriadkoch zapojiť viacerí odborníci a hlavne informatici.

Jeden človek nedokáže vytvoriť najlepšie cestovné poriadky, pretože si nedokáže zapamätať všetky obmedzujúce faktory, tak aby vyhovel väčšine cestujúcich. Algoritmus to však dokáže.

Najlepšie ako prvé by bolo aby dopravca sprístupnili cestovné poriadky v spracovateľnej podobe, nie pdf-ka, ideálne csv/xml/excel/json. Ďalej by bolo super poskytovať GPS polohu autobusov, ktorú údajne majú. S tým by bolo možné do aplikácie dorobiť aktuálne meškanie.

Čosi také – aplikáciu s presnou polohou autobusu na danej linke – majú už v Prešove… Koľko ľudí tvoju apku používa?

.Aplikácia má momentálne len na Androide viac ako 3 400 aktívnych používateľov a toto číslo stále rastie.

Apka je teda tvoja voľnočasová činnosť, ktorú robíš zadarmo. V diskusii na FB si spomínal, že popri tvojej súčasnej škole sa apke nestíhaš venovať a plánuješ ju open-sourcovať. Ako to chceš spraviť, máš nejaké Github repo alebo niečo také?

Áno, „MHD Banská Bystrica“ je od začiatku na Githube, ale ako „private“ repo. Začal som ju upravovať aby mohla byť „public“, pretože už sa mi ozvalo viacero ľudí, že by radi pomohli. Chcem aby vývoj nestál len na mne.

Apka je ozaj iba moje hobby a nemôžem sa tomu momentálne venovať full-time + musím do toho investovať peniaze. iOS Developer licencia aby mohla byť aplikácia na AppStore stojí  $100 ročne.

Ak chce niekto [napr. DPMBB – poznámka redakcie] prispieť, tak môže ľubovolnou sumou na môj PayPal, alebo ktokoľvek kto je ochotný a vie akokoľvek pomôcť – grafika, ux/ui, programovanie – je vítaný byť súčasťou tohto zaujímavého dobrodružstva.

Ďakujem za rozhovor Marek a želám veľa zdaru.

2 thoughts on “Marek Vigaš, tvorca aplikácie MHD Banská Bystrica: Na gympli som spravil apku, ktorú používa 3000 Bystričanov

  • Viem, že je to náročné, ale niektoré časy v appke sa nezhodujú s odchodmi spojov.

    • Za seba dodávam, že by som uvítal, keby boli aj rozpisy prímestských liniek ako je 601455 alebo 601451. Za sesternicu, že by to chcelo minutáž jazdy.

Komentáre sú uzavreté.