Sociálne siete

Čo všetko o vás Facebook vie? Spýtajte sa ho.

V poslednom čase sa Facebook často objavuje v článkoch o informačných technológiách. Témou je súkromie a ochrana osobných údajov držaných spomínanou technologickou firmou. Za všetky články môžeme spomenúť príspevok, ktorý zverejnil na svojom blogu výskumník Nik Cubrilovic, o tom ako Facebook sleduje používateľov aj po odhlásení pomocou cookies v prehliadači používateľa. Neskôr bol objav potvrdený aj samotným vývojárom zo spoločnosti Facebook, Greggom Stefancikom. Aby sa spoločnosť vyhla podozreniam, funkcionalitu v priebehu týždňa upravila.

Zatiaľ čo Facebook tvrdí, že osobné údaje s nikým nezdieľa, prekvapením je, že o používateľovi vo svojich databázach drží približne 800 strán informácií (číslo sa môže líšiť podľa aktivity používateľa). Ako sme sa k tomuto číslu dostali?

Podľa práva na ochranu osobných údajov (European data protection law), máte ako občan Európskej únie právo predložiť žiadosť o kópiu všetkých osobných údajov, ktoré má o vás žiadaná služba uložené. V prípade Facebooku môžete požiadať o dané informácie pomocou formulára Žiadosť o poskytnutie osobných údajov.

Žiadosť o poskytnutie osobných údajov
Žiadosť o poskytnutie osobných údajov

Stránka Europe versus Facebook (EvF) sa rozhodla podeliť o údaje, ktoré dostali ako odpoveď na žiadosť zakladateľa stránky Maxa Schremsa, a ich množstvo je naozaj ohromujúce. Odpoveďou bolo 880 stranový PDF súbor. Dokument je rozdelený do sekcií, ktoré je možné vidieť na nasledujúcom obrázku.

Žiadosť o poskytnutie osobných údajov
Žiadosť o poskytnutie osobných údajov

Odkaz na jeden zo zverejnených dokumentov uvádzame na konci článku. Pri krátkom prezretí si môžete všimnúť množstvo údajov, ktoré spoločnosť uchováva. Jedná sa o očakávané informácie, zverejnené používateľom, ako meno, dátum narodenia či adresa, ale aj vymazané správy, udalosti ktoré ste sa rozhodli navštíviť, dokonca posledné miesto, odkiaľ ste sa prihlásili na Facebook alebo zoznam všetkých počítačov, z ktorých ste kedykoľvek počas existencie vášho konta pristúpili na Facebook.

Zaujímavé je, že na požiadanie o informácie postačí fotka občianskeho preukazu, s čím sa vynárajú možnosti ako sa dostať k uceleným informáciám o cudzej osobe. Tiež zostáva dúfať, že v spoločnosti nedôjde k bezpečnostnému incidentu a neuniknú údaje o používateľoch.

Dokument (PDF)

[via geek.com]