Video

Momenty svetových dejín na Youtube

Služba Youtube nie je len o zdieľaní súkromných videí, distribúcií hudobných klipov, reklám či zábavných videí. Je taktiež domovom inšpirujúcich momentov zo svetovej histórie, ktoré boli zachytené kamerou. Jedinečné snímky dokumentujúce významné udalosti v ľudskej histórií, či už sa jednalo o okamihy smutné, alebo veselé.

Pripravili sme pre Vás výber snímkov, ktoré si môže ktokoľvek s prístupom na internet cez túto najväčšiu svetovú online video platformu pozrieť.

Pád Berlínskeho múru

Pád Berlínskeho múru 9. novembra 1989 znamenal zmenu politickej situácie v Európe a taktiež zmenu života v hlavnom meste Nemecka – Berlíne. Ohlasoval novú éru slobody pre nastávajúce desaťročie. Snímka emotívne zobrazuje stret ľudí 40 rokov nútene oddelených múrom a politikou.

Pristátie na Mesiaci

Pristátie na Mesiaci posádky Apollo 11 bolo obrovským úspechom pre celé ľudstvo a jeho efekt na morálku celých Spojených štátov za pretrvávajúcej studenej vojny nemôže byť podceňovaný.

Protesty na námestí Tiananmen

Neznámy muž na snímke nebol nikdy identifikovaný, avšak odkaz svetu, ktorý vyslal neozbrojeným postojom zabraňujúcim tankom v jazde, sa stal trvalým symbolom obrovskej odvahy.

Príhovor „I have a Dream“ Martina Luthera Kinga

Legendárny príhovor predniesol Martin Luther King v auguste 1963 pred Lincolnovým pamätníkom vo Washingtone. Napriek sociálnym zmenám, ktoré sa udiali od roku 1963, je v prejave Martina Luthera Kinga stále množstvo aktuálnych otázok na zamyslenie.

Kennedyho prejav „Ich bin ein Berliner“

Prejav je považovaný za jeden z Kennedyho najlepších, a je dôležitou udalosťou studenej vojny. Bol obrovskou mravnou posilou pre obyvateľov Západného Berlína, ktorí žili v exkláve hlboko vo vnútri Východného Nemecka a báli sa možnej okupácie.

Jesse Owens na Olympijských hrách 1963

Dalo by sa argumentovať, že prvý úder Ameriky proti Nacistickému Nemecku sa odohral už v roku 1936, keď sa Afroameričan Jesse Owens zúčastnil Olympijských hier v Nemecku, odkiaľ si odniesol 4 zlaté medaile.

Let bratov Wrightovcov

V súčasnosti berieme lietanie ako samozrejmosť, snímka však zobrazuje aké náročné pokusy stáli na jeho počiatku a o akú, pre mnohých nemožnú, vec sa bratia Wrightovci pokúšali.

Steve Jobs uvádza Macintosh

Originálne video zachycujúce mladého Steve Jobsa uvádzajúceho osobný počítač Macintosh pred očakávajúcim publikom.

[via Mashable]