ointernete.sk - internet správy

TouchStudio od Microsoftu umožňuje programovať v telefóne

Peter Gasper, pred 7 rokmi
TouchStudio od Microsoftu umožňuje programovať v telefóne

Jedným so základných rozdielov medzi tabletmi, inteligentnými telefónmi a plnohodnotnými počítačmi spočíva v tom, že užívateľovi mobilného zariadenia (tablet, telefón) nie je umožnené vytvárať aplikácie na samotnom zariadení. O radikálnu zmenu prístupu sa pričinil výskumný tím spoločnosti Microsoft, ktorý prišiel na trh s aplikáciou TouchStudio, umožňujúcou programovanie na samotnom zariadení používajúcom Windows Phone.

Ako uvádza stránka projektu, TouchStudio je nové vývojové prostredie prinášajúce „zážitok z prvých programovateľných osobných počítačov do mobilných zariadení“. Jedná sa o plnohodnotný programovací jazyk postavený na myšlienke používať pri programovaní len dotykový display pre vytváranie a menenie existujúcich aplikácií. Má zabudované základné nástroje pre prístup k emailom, aplikáciám, knižnici médií, kamere, mikrofónu či senzorom obsiahnutým v mobilnom telefóne. Podobnú myšlienku programovania priamo v telefóne sa snaží realizovať aj skriptovacia vrstva pre platformu Android, nejedná sa však o intuitívne programovanie s využitím dotykového displeja.

TouchStudio prichádza s množstvom ukážkových skriptov s ktorých pomocou si užívatelia môžu sami vytvoriť užitočné programy. Ako demonštrácia je na stránke projektu zverejnený príklad, v ktorom autori skriptom nájdu pieseň určitej dĺžky v telefóne a vložia ju na plochu telefónu.

Ako sa vyjadril vývojár Nikolai Tillman, nie všetky vízie sú naplnené, v budúcnosti chcú na zálohovanie skriptov využiť synchronizáciu so servermi spoločnosti a tiež doplniť o ďalšiu funkcionalitu, ktorá v tejto verzii ešte nebola použitá.

Aplikácia je momentálne vo verzií beta zadarmo stiahnuteľná zo stránky Zune Marketplace.

[via Geekwire]

SLEDUJTE NÁS AJ MIMO WEBU

TÉMY

NAJLEPŠIE WEBSTRÁNKY

Všetky webstránky

NAJLEPŠIE FIRMY

Všetky firmy

VIAC ČLÁNKOV

SOCIÁLNE SIETE

Všetky články SOCIÁLNE SIETE

VIDEO

Všetky články VIDEO

MOBILNÉ ZARIADENIA

Všetky články MOBILNÉ ZARIADENIA

WEB & DESIGN

Všetky články WEB & DESIGN

BEZPEČNOSŤ

Všetky články BEZPEČNOSŤ

STARTUPY

Všetky články STARTUPY

TÉMY

VIAC TÉM

Amazonbanská bystricaBitcoinBliss ControlBufferCammsterCenzúraChromeClipboardCoffee & PowerCooltúracrowdfundingdesigndoménaE-mailELETFlickrFoursquareGarageGoaccessGoogle Consumer SurveysGPSHardwareHitHitHolúbokIndieGoGoinfografikaIntelInzerátiOSiPhoneKickStarterKnihyLinkedInMalwareMapyMarketingMarmeládaMicroryzaMojevideo.skMouse without BordersMozillaNaj.skointernetePC MonitorPHPPidginPinterestPokecproduktivitaPropagandaRecenziaresearchRuby on railsSecond LifeSkypeSmall DemonsSOPAŠtartovaťStravaSúkromieTimeTableTo-doTumblrvideonávodviralVisuallywebcamWebRTCWebsupportwebtlakWhatFontisWhiteOut.ioWindowsXMPPZoznam