Mobilné zariadenia

TouchStudio od Microsoftu umožňuje programovať v telefóne

Jedným so základných rozdielov medzi tabletmi, inteligentnými telefónmi a plnohodnotnými počítačmi spočíva v tom, že užívateľovi mobilného zariadenia (tablet, telefón) nie je umožnené vytvárať aplikácie na samotnom zariadení. O radikálnu zmenu prístupu sa pričinil výskumný tím spoločnosti Microsoft, ktorý prišiel na trh s aplikáciou TouchStudio, umožňujúcou programovanie na samotnom zariadení používajúcom Windows Phone.

Ako uvádza stránka projektu, TouchStudio je nové vývojové prostredie prinášajúce „zážitok z prvých programovateľných osobných počítačov do mobilných zariadení“. Jedná sa o plnohodnotný programovací jazyk postavený na myšlienke používať pri programovaní len dotykový display pre vytváranie a menenie existujúcich aplikácií. Má zabudované základné nástroje pre prístup k emailom, aplikáciám, knižnici médií, kamere, mikrofónu či senzorom obsiahnutým v mobilnom telefóne. Podobnú myšlienku programovania priamo v telefóne sa snaží realizovať aj skriptovacia vrstva pre platformu Android, nejedná sa však o intuitívne programovanie s využitím dotykového displeja.

TouchStudio prichádza s množstvom ukážkových skriptov s ktorých pomocou si užívatelia môžu sami vytvoriť užitočné programy. Ako demonštrácia je na stránke projektu zverejnený príklad, v ktorom autori skriptom nájdu pieseň určitej dĺžky v telefóne a vložia ju na plochu telefónu.

Ako sa vyjadril vývojár Nikolai Tillman, nie všetky vízie sú naplnené, v budúcnosti chcú na zálohovanie skriptov využiť synchronizáciu so servermi spoločnosti a tiež doplniť o ďalšiu funkcionalitu, ktorá v tejto verzii ešte nebola použitá.

Aplikácia je momentálne vo verzií beta zadarmo stiahnuteľná zo stránky Zune Marketplace.

[via Geekwire]