Sociálne siete

Clipboard umožní zdieľať časti webových stránok

Web nám umožňuje ľahko komunikovať s tisíckami ľudí po celom svete, na pár klikov sa môžeme preniesť do ktorejkoľvek knižnice plnej znalostí, no stále existuje veľa jednoduchých vecí, ktoré je prekvapivo náročné spraviť online. Predstavte si že si chcete uložiť či zdieľať časť webovej stránky. Úloha znie jednoducho, no je technicky náročná a stala sa výzvou pre startup s názvom Clipboard, ktorý rieši túto úlohu svojim jednoduchým používateľským rozhraním, spolu so sofistikovanými webovými technológiami v pozadí.

Clipboard umožňuje používateľom vybrať a uložiť si časti webových stránok na svoj vlastný účet v cloude. Používatelia môžu výstrižky vyhľadávať, komentovať a tagovať ich. Tiež stránka ponúka možnosť mať súkromné výstrižky, resp. ich zdieľať len s vybranými používateľmi.

Výber časti stránky
Výber časti stránky
Načítanie vybraného obsahu aplikáciou Clipboard
Načítanie vybraného obsahu aplikáciou Clipboard
Uložený "výstrižok" na účte služby
Uložený „výstrižok“ na účte služby

Startup je momentálne vo fáze testovania ako betaverzia, registrácia funguje na pozvánky. S tými však vôbec nie je problém, prichádzajú na email pár minút od podania žiadosti na domovskej stránke Clipboard.

Stránku založil Gary Flake, zakladateľ projektov ako Microsoft Live Labs, Yahoo Research a Overture Research. Tvrdí že Clipboard vychádza z jeho vlastnej potreby, keď nevedel nájsť uspokojujúci spôsob, ako zdieľať informácie, na ktoré narazil na internete. Všetci poznáme ten proces, nájdeme niečo zaujímavé, stlačíme Ctrl – C, otvoríme email, alebo textový súbor a dáme vložiť. To je súčasný stav ukladania na webe.

Samozrejme existuje množstvo služieb, ktoré poskytujú možnosť zdieľať informácie na internete. Sociálne siete ako Facebook, Tumblr, Twitter či novo ožitá stránka na zdieľanie záložiek, Delicious. Žiadne z týchto služieb však nezachovajú vzhľad, a tak človek neskôr nemôže ťažiť zo svojej vizuálnej pamäte, keď sa nachádzal na stránke. Gary chcel, aby jeho uložené časti plne fungovali, video bolo možné prehrať, a samozrejme, aby to bolo niekde uložené a jednoducho prístupné.

Použitie je jednoduché, po registrácii do služby si používateľ vloží na lištu v prehliadači záložku, ktorá je jednoduchou javascriptovou aplikáciou. Tá umožní ukladanie časti stránky. Ako druhá možnosť je nainštalovať si rozšírenie pre prehliadač Google Chrome. Následne algoritmy zanalyzujú ako uložiť webový obsah, aby pretrvala funkcionalita a vzhľad. Je dokonca možné uložiť aj dočasne generované obrázky, ako napríklad výsledok z programu Wolfram|Alpha.

Stránka projektu Clipboard