Webstránky

Giganty zneprístupnia svoje služby v boji s cenzúrou

Odporcovia Hollywoodom sponzorovaného rozšírenia existujúcej legislatívy na potláčanie internetového pirátstva, Stop Online Privacy Act (SOPA), sa tešia z dôležitého, no dočasného víťazstva, keď výbor pre spravodlivosť Snemovne reprezentantov pozastavil rokovanie o tejto katastrofálnej legislatíve.

Kontroverzný zákon si za svoj cieľ kladie zabrániť šírenie pirátskych verzií licencovaných produktov ako filmy, hudba a hry. Zavádza opatrenia, ktoré umožňujú vlastníkom práv zákonným spôsobom cenzurovať internetové služby, u ktorých by mohlo dochádzať k úniku ich produktov, resp. ktoré potenciálne môžu používateľov smerovať na takéto stránky a to aj mimo územia Spojených štátov. Poskytovateľom internetového pripojenia prikazuje monitorovať prebiehajúcu komunikáciu používateľov a filtrovať prenášaný obsah, čo výrazne porušuje internetovú neutralitu zavedením povinnej cenzúry. V prípade nevyhovenia vlastníkom autorských práv sa poskytovatelia internetového pripojenia, stránky s vyhľadávaním či online platobné systémy môžu ocitnúť pred súdom a niesť zodpovednosť za napomáhanie v šírení nelegálneho obsahu.

Najznámejší internetoví giganti ako Google, eBay, Twitter, LinkedIn, Mozilla, Wikipedia či Facebook prichádza s radikálnym riešením. Dočasne zneprístupnia svoje služby a namiesto očakávaného webového obsahu, budú na svojich stránkach informovať používateľov o škodlivosti pripravovaného zákona. Pre tento účel vznikla koalícia s názvom Net Coalition, združujúca viac ako 15 vedúcich spoločností internetu na stránke netcoalition.com.

Napriek tomu, že SOPA je pripravovaná na pôde Spojených štátov, podobné legislatívne zámery sú predkladané aj v Európskej únií. Európsky súdny dvor v súčasnosti zamietol žiadosť belgickej spoločnosti SABAM o filtrovanie internetového obsahu, avšak vplyv lobingových skupín netreba do budúcnosti podceňovať. V prípade schválenia SOPA by mohlo ísť o celosvetový precedens.